Žodžiai, užauginti širdimi

2023 m. rugpjūčio 8 d., 15:01

 

Šiandien būsiu laiminga,
Pasakiau vos pramerkus akis.
Ir tiesiog paprasčiausiai dėkinga
Už  visas man atvertas duris

 

Liepos 27-ą dieną Kauno švietimo inovacijų centro bibliotekoje vyko Rasos Kochanauskaitės-Raižienės poezijos knygos „Tiesiog gyventi…“ sutiktuvės. Autorė – Aukštaitijos regiono atstovė, Kėdainių krašto ambasadorė Airijoje, pedagogė, poetė. Ji kultūros sambūrio „Lyrikos vakarai“ įkūrėja ir vadovė, didžiausios Airijoje ir Europoje lituanistinės mokyklos „4 vėjai“ mokytoja, šiuo metu dirbanti ir socialinėje srityje.

Pirmasis susitikimas su Rasa įvyko 2019 metais, kurie Seimo nutarimu buvo paskelbti Pasaulio lietuvių metais. Knygos „Nepaliki svarbiausio rytojui“ sutiktuvėse klausytojus jungė ne tik poezija, bet ir noras išgirsti, kaip puoselėja lietuvybę Airijoje gyvenantys lietuviai. Renginio vedančiosios aktorės Virginijos Kochanskytės ir poetės Rasos Kochanauskaitės-Raižienės dėka poezijos renginys įgavo Lietuvos vardo ir lietuvių kalbos įprasminimą.

Naujosios knygelės „Tiesiog gyventi…“ įžangoje skaitytojams poetė rašo:

„Tavo rankose – mano knygelė. Antroji mano kūrybos knyga. Imk ir skaityk ją. Kai bus liūdna, ar linksma. Ar kai pajusi, kad norėtum skaityti. Joje, kaip ir pirmoje, nėra šedevrų ar kažko super ypatingo. Tik žodžiai, virtę eilėmis. Žodžiai, užauginti širdimi, šiuo gana sudėtingu laikotarpiu…

…Išleisdama į dienos šviesą šią knygelę, noriu tarsi priminti, – kad kiekvienas žmogus, ir Tu, būtent Tu, kuris šią akimirką skaitai, – privalai gyventi. Tiesiog gyventi…“

Rasos kūryba kupina nostalgijos Tėvynei, tėviškei, gimtinės gamtai, žmonėms. Eilėraštyje „Per rasotą žolę“ poetė savo „žvilgsniu glosto mažas trobeles“, jos „žemė kvepia šventu jaukumu“. Knygos eilėraščiai skambantys, ritmingi ir melodingi, dėl to išskirtinio balso atlikėjas Eimantas Didžbalis ( Airija) sukūrė ir padainavo daug dainų, eiles deklamavo geriausia Rasos draugė Aušra Vekrikienė ir dukra Jūratė Raižytė. Fleita grojo Neringa Šunskienė. Literatūrinį vakarą vedė aktorius Vilius Kaminskas.

Nuoširdžius sveikinimo žodžius tarė bibliotekininkė Irena Valentukonienė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos pirmininkė Dalia Buragienė, poetai Aldona Jankauskienė, Aušrelė Jovarauskienė, Aloyzas Vaznaitis, Vitas Petraitis ir kt., didžiulis būrys draugų ir giminaičių. Svarbiausia, kad jos poezijos posmų atidžiai klausėsi pati brangiausia moteris – Raselės Mama. Gera nuotaika, muzikos bei dainų skambesys toliau lydėjo visus renginio dalyvius maloniems pokalbiams prie kavos puodelio.

„Kaip gera buvo matyti Jūsų akis, jausti palaikymą ir apsikabinti! Ačiū vakaro vedančiajam aktoriui Viliui Kaminskui už jaukią šventės atmosferą ir visai nuostabiai komandai – Neringai, kuri lyriškomis melodijomis užbūrė klausytojus, Aušrytei – už nuoširdumą ir visą gyvenimą trunkančią draugystę, Jūratei – mano mylimai dukrai ir Eimantui – už fantastiškas dainas ir kūrybinę draugystę, plunksnos bičiuliams, visiems klausytojams… Už galimybę susiburti bibliotekoje, dalintis savo kūryba dėkojame Kauno švietimo inovacijų centro administracijai“ – kalbėjo autorė, linkėdama visiems… tiesiog gyventi… Kartais  noris tiesiog gyventi / Paprastai. Tiesiog būti savim / Dovanoti gerumą lyg šventę / Apkabint vienas kitą… Širdim.

 

Bibliotekininkė Irena Valentukonienė
Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos pirmininkė Dalia Milukaitė-Buragienė