Nacionalinė Lietuvos bibliotekų (NLBS) savaitė (balandžio 23–29) gausi renginiais…
Balandžio 25 dieną Kauno švietimo inovacijų centro bibliotekoje vyko kūrybinė popietė, kurioje dalyvavo Kauno rajono Karmėlavos Balio Buračo gimnazijos bendruomenės narės – etikos mokytoja Renata Valatkienė, muzikos vyr. mokytoja Neringa Armonienė, lietuvių kalbos vyr. mokytoja Inga Ramunė Trofimovienė ir 6b klasės mokinės: Greta Grigelytė, Austėja Kutraitė, Justina Butkutė.
Popietė buvo skirta mokytojos, poetės ir dailininkės Renatos Valatkienės-VARNELĖS BALTOSIOS antrosios poezijos knygos „SLEMPŪKIS“ pristatymui. Susitikimo metu artimiau susipažinome su SLEMU – vienu iš įdomiausių ir gyvybingiausių šiuolaikinių literatūrinių reiškinių Lietuvoje, kuriame jau kelerius metus iš eilės aktyviai dalyvauja pati autorė.
Renginį vedė dailininkė, poetė soc. m. dr. Jūratė Stankevičienė.
Renginys vyko interviu principu. Vienas po kito sekė vedančiosios Jūratės klausimai knygos autorei: „Jūs visur prisistatote pseudonimu VARNELĖ BALTOJI. Kada jis atsirado ir ką jis reiškia? Įdomu sužinoti iš kokio krašto esate kilusi? Kodėl pasirinkote mokytojo profesiją? Kas paskatino draugauti su žodžiu? Kas jums kūryba plačiąja žodžio prasme? Kiekvienas kuriantis žmogus savo kūryba perteikia kažkokią žinią – kokia jūsų žinia pasauliui? Jūsų poezija yra kitokia, kaip kažkas pasakytų – savotiška. Kodėl rašote tokius sunkius, neįprastus eilėraščius, kurie kai kada ne visiems suprantami? Gal esate pasirinkusi lietuvių poetą, artimą jūsų poezijos stiliui? Kodėl jaučiatės stiliumi bei turiniu artima pasaulinio lygio avangardistiniam poetui Čarlzui Bukovskiui? Poezijos rinkinio pavadinimas „SLEMPŪKIS“ . Tai kas gi tas SLEMAS? Ar tai stilius, ar kažkas visai kito?…“
„Autorės paprašyta vesti šią popietę, susimąsčiau: juk Varnelės Baltosios poezija yra kiek kitokia, moderni, šiek tiek avangardistinė, nesilaikanti griežtų rimavimo principų. Taigi ir renginio formatas susidėliojo taip, kad būtų įdomu ne vien klausytis poetės sukurtų eilių, bet ir kiek giliau „pakapstyti“. Teko paieškoti sąsajų su Lietuvos poetais, antai, kaip Kazys Binkis, taip pat ir su užsienio kolegomis, tokiais kaip Čarlzas Bukovskis.Tai vokiečių kilmės rašytojas, pripažinimo sulaukęs JAV, nepabijojęs parodyti žiaurią realybę, ciniškai žvelgti į gyvenimą, perteikti jį taip, kaip pats matė“ – mintimis dalijosi renginio vedėja.
Paklausus poetės Varnelės Baltosios, kas jai yra kūryba, ji teigia: „Kūryba reikalinga tam, kad papasakočiau, ką matau, girdžiu ir jaučiu. Šiek tiek kitaip, šiek tiek baltai, šiek tiek juodai, o kartais taip spalvotai, bet niekada nuobodžiai,… kur dygsta, auga, veši žodžiai ir kur bręsta vaisiai, nuskinami žmonių širdžių…“
Šioje poetinėje popietėje girdėjome Poetų Pievelės idėjos autoriaus Povilo Ventos Kuprio, mokytojos Alvyros Sventickienės, bibliotekininkės Irenos Valentukonienės skaitomų Varnelės Baltosios eilėraščių, klausėmės mokytojos Neringos Armonienės vadovaujamų mergaičių trio – sklandė ukulėlių skleidžiami švelnūs garsai.
Apie parodą „Laiko virsmai“.
Nuo mėnesio pradžios mūsų biblioteka pasipuošusi dviejų mokytojų, dailininkių mėgėjų, Renatos Valatkienės ir Rūtos Kaltenienės tapybos darbais. Su pasimėgavimu klausėmės Renatos pasakojimo, kaip gimsta jos vaizduotėje spalvų deriniai, apie tapybą kalbėjusios KMMA „Kūrėjų menė“ prezidentės, LR meno kūrėjos prof. Jūratės Jankauskienės minčių. Visus sujaudino ir sugraudino autorės artimo žmogaus, Linutės, dar vadinamos „Motina“, pasakyta prakalba, jautrus žvilgsnis į „baltąją“ poezijos prasmę, kuomet kiekvieną kuriantį žmogų geroji minties dvasia pakylėja aukščiau būties ir skraidina angelų takais…
Sveikinimai ir apkabinimai skriejo poezijos rinktinės „Slempūkis“ autorei nuo šios knygos redaktorės Ingos Ramunės Trofimovienės, LR Seimo nario patarėjos Vaidos Pranarauskaitės, KMMA „Kūrėjų menė“ prezidentės, LR meno kūrėjos prof. Jūratės Jankauskienės ir pirmininkės, LR meno kūrėjos Virginijos Ruškienės, Birštono ir Prienų krašto kūrėjų klubo „Gabija“ vadovės Valės Petkevičienės, bibliotekininkės Irenos Valentukonienės, kolegų, kūrybos bičiulių, meno mylėtojų…
Visų renginio dalyvių širdis sujaudino mokytojos, poetės, dailininkės Varnelės Baltosios abiejų dukrų sveikinimas, kuomet jos su tokia meile ir pasididžiavimu kalbėjo ir glaudė savo Mamą – RENATĄ VALATKIENĘ. Kai tokie širdingi ir šilti artimiausių žmonių – dukrų – išsisakymai, gali būti ramus dėl šioje šeimoje tvyrančio dvasingo artumo bei meilės.
„Paprasta yra nepaprasta ir ne prasta. Būti varna – paprasta. Būti Balta Varna nepaprasta. Parašyti taip, kad skaitytojai susižavi, pasipiktina, nudžiunga, nuliūsta, apsidžiaugia, nėra prasta. Ši Varnelės Baltosios knyga „Slempūkis“ yra tikrai verta pažinimo“ – sako rašytojas, poetas, slemeris, Poetų Pievelės idėjos autorius Povilas Venta Kuprys.
Poetė, dailininkė dr. Jūratė Stankevičienė
Bibliotekininkė Irena Valentukonienė