Žiedas griuvėsiuose tikrai prasiskleis

2024 m. kovo 20 d., 16:21

Kovo 15 dieną bibliotekoje vyko tarptautinio almanacho „Žiedas griuvėsiuose 2“ pristatymas. „Negailestinga karo mašina savo raketomis griauna Ukrainos miestus, miestelius, kaimus, naktį ir dieną žūsta nekalti žmonės. Bet ukrainiečių kariai nepasiduoda ir drąsiai gina savo šalį. Mes savo kūryba parodome, jog esame šiam karui neabejingi ir poetiniu žodžiu palaikome savo žemes ginančius ukrainiečius“ – kalbėjo Gintaras Karlauskas, idėjos autorius, almanacho sudarytojas ir maketuotojas. „2022 metų vasarą kartu su bendraminčiais išleidome almanachą „Žiedas griuvėsiuose“, kuriame sugulė 81 poezijos kūrėjo poetinis žodis, skirtas Ukrainai, jos žmonių ir karių atminimui pagerbti kare prieš Rusijos okupantų invaziją 2022 m. Treti metai krinta bombos, aidi patrankų šūviai, sklinda aimanos… Ir toliau Lietuvos žmonės padeda kuo galėdami – būstu, materialiai, pirmo būtinumo daiktais, prekybos centrai, įmonės suteikia darbo vietas. O mūsų mintys virsta eilėmis, kurias sudėjome į knygą „Žiedas griuvėsiuose 2“.

Knygoje 65 autorių poezija. Tai įvairaus amžiaus, skirtingos kūrybinės patirties autorių kūryba lietuvių, anglų, ukrainiečių, lenkų kalbomis, gyvenančių ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Almanacho viršelio dizaino ir iliustracijų autorė, dailininkė Loreta Pladienė (iliustracijos iš ciklo „Išsiskyrimas“), redaktorė – pedagogė Alvyra Pieterytė-Sventickienė. Renginio moderatorė, Kultūros, meno ir mokslo asociacijos „Kūrėjų menė“ prezidentė prof. Jūratė Jankauskienė, padėkojo Gintarui Karlauskui, kuris pasidalino savo idėja, sukvietė kūrėjus, parengė ir išleido almanachą. „Gausus šio rinkinio autorių sąrašas. Ir tai labai gerai, nes rinkinyje sutilpo ne vien karo siaubas, bet ir šviesi pergalės viltis, tikėjimas, kad Ukrainoje vėl žydės ne tik platūs saulėgrąžų laukai, bet ir gėlynai prie namų. Pasaulio žemėlapyje amžiais gyvuos stipri, laisva ir demokratinė Ukrainos valstybė“.

Eilėraščius skaitė knygos bendraautoriai, susirinkę iš visos Lietuvos – Panevėžio, Joniškio, Kelmės, Biržų, Tauragės, Kėdainių, Ignalinos, Šalčininkų, Varėnos, Alytaus, Vilniaus, Šiaulių, Birštono, Prienų, Ariogalos, Kauno miestų ar rajonų, ir net iš Jungtinės Karalystės. Tylos minute pagerbėme du bendraautorius, kurie nesulaukė šio almanacho išleidimo.

Poetai, renginio svečiai dėkojo almanacho sudarytojams. Ypatingai šiltai kraštietį, poetą, knygos sudarytoją Gintarą Karlauską, pasveikino Kauno rajono meras Valerijus Makūnas, pabrėždamas, kad Gintarą vertina kaip aktyvų bendruomenės narį, produktyvų poetą ir pagerbdamas įteikė vardinę mero dovaną – laikrodį.

Lyriškomis dainomis džiugino Teresėlės Varnagirienės vadovaujamas ansamblis „Sūduva“. Savo gimtąja – ukrainiečių kalba muzikinius kūrinius atliko Petras Grinis, poetas, bardas, 2007 m. tarptautinio ukrainiečių autorinės dainos festivalio laureatas. Ir Aleksandro Ravve, poeto, bardo, vertėjo, 2011 m. 5-ojo autorinės dainos festivalio laureato sodrus balsas, gitarų skambesys virpino klausytojų širdis.

Eina kareivis. Žmonės pakriko, / Vėjas griuvėsiuose plėšos… / Eina kareivis, eina ir girdi / Kalbančią tylą… / Eina kareivis tiesiai į širdį, / Akmenys graudžiai prabyla… / Reikia, Pasauli, kaip nors padėti / Patrankų nasrus uždaryti… (ištrauka iš Stasio Zako eilėraščio „Reikia“).

Renginys visiems paliko labai stiprų įspūdį, nes ramiai ir abejingai kalbėti apie tragizmu persunktus įvykius Ukrainoje negalime. Tegu būna taika!!!

Bibliotekininkė Irena Valentukonienė
Poetė, dailininkė dr. Jūratė Stankevičienė