Pažymėjome Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo ir Knygnešio dieną

2022 m. kovo 28 d., 08:31

2022 m. kovo 17 d. Kauno švietimo inovacijų centre (Centras) vyko literatūrinė-muzikinė popietė „Vėl skamba žodis – LIETUVA“. Centro bibliotekininkė Irena Valentukonienė pasveikino susirinkusius su Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo ir Knygnešio diena vieno iš 124-ių Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų – poeto, dr. Leono Milčiaus eilėraščio „124“ eilėmis: „Šimtas dvidešimt keturi parašai, / Šimtas dvidešimt keturi vardai… / Dar tik kovas, dar pavasaris jaunas, / Verčiamas puslapis istorijos naujas…“ Smagu, kad renginio sumanytoja, muzikos pedagogė Jūratė Dailydėnienė atvyko su būriu savo ugdytinių: Kauno Žaliakalnio progimnazijos pop šou grupe „Linksmieji muzikiniai laumžirgiai “ ir Kauno Aleksandro Stulginskio mokyklos priešmokyklinio ugdymo grupe „Gandriukai“. Popietėje dalyvavo poetai iš Klaipėdos – Saulius Grinkevičius, Klaipėdos valstybinės kolegijos lektorius, LNRS narys bei poezijos kūrėjas Vincas Petraitis, Klaipėdos rajono literatų klubo „Potekstė“ narys. Bibliotekininkė Irena L. Milčiaus eilėraščio „Neišsemti žodžių“ (iš poezijos – fotoalbumo knygos „Prie Nemuno, Neries, Nevėžio“) eilėmis: „Neišsemti žodžių – Meilė, Lietuva, Tėvynė, / Kaip ir žodžių – Laisvė, Motina, ir Duona. / Tegul ir žemės pėdos dydžio bus gimtinė, / Bet jinai vienintelė, tik ji paguoda…“, pakvietė popietę tęsti J. Dailydėnienę.

„Kaip miela, gera ,džiugu, kad išsaugotas žodis ir meilė Lietuvai spindi ir šviečia mažųjų širdelėse, dainuojant dainą, šokant šokį. Tesuskamba gitaros stygos ir daina – „Žydi Lietuvoj gėlytės, – tai berniukai, tai mergytės! / Kai paaugsiu, paūgėsiu – Lietuvai darbais padėsiu“, renginio vedėja pakvietė mažųjų grupę „Gandriukai’“ šokiui ir dainai: „Žaliam sode vyšnios raudonuoja, lapeliai žaliuoja. Tai ne vyšnios, ne lapaičiai, tai vaikučiai lietuvaičiai“.

Savo kūrybą pristatė Saulius Grinkevičius ir Vincas Petraitis.

„Pirmojoje, 2006 metais išleistoje, mano poezijos knygelėje „Aš tau“ buvo ryškios dualizmo apraiškos. Mintys dėliojosi apie tai, ką aš galiu pasakyti moteriai. Knygoje „Labirintai“ (2018 m.) kalbu apie tai, kaip teka mūsų gyvenimas, ką galime pasakyti sau ir savo artimiems žmonėms… O pagrindinė abiejų knygų mintis, kad didžiausia pasaulyje jėga yra Meilė. Jos dar niekas nenugalėjo“, – įžvalgomis dalinosi S. Grinkevičius, skaitė eilėraščius ne tik iš rinktinių, bet ir naujus: „Lietuva“, „Rūko dulkės“, „Piešinys“.

„2021 metais parašiau savo pirmąją eilėraščių knygą „Paslaptis meilės vardu“, kurioje publikuojama 200 eilėraščių. Poetiniu žodžiu kalbu apie tai, kas žmogui svarbu, jautru – Meilė. Žodžių žaismą susieju su gamta, jos reiškiniais, elementais…“, – mintimis dalinosi V. Petraitis.

Dalyviams buvo įdomu išgirsti istoriją, kaip gimė slapyvardis – Padvarninkų Vilkas, sužinoti, kad doviliškis literatas savo eilėraščių skambesį sutvirtina ir gitaros garsais. V. Petraitis eilėraščius skaitė iš savo naujojo rinkinio: „Bučinys“, „Nereikia“, „Plunksna“…

Savo kūrybos eiles skaitė pedagogė, LNRS narė, poetė Ona Jakubonienė (Kaunas) iš eilėraščių rinktinės „Iššūkių laikas“: „Lietuva“, „O Lietuva“, „Lietuvos peizažas“. J. Dailydėnienės gitaros tyliai sklindanti melodija papildė, atskleidė visų poetų eilių grožį, esmę…

Skaitovų intarpuose skambėjo dainorėlių dainos, trečioko Kajaus atliekama daina „Mamyte, nupirk žirgelį“, kuriai pritarė „Gandriukai“ ir „Linksmieji muzikiniai laumžirgiai“, sukosi rateliai, o rankose plazdėjo Lietuvos vėliavėlės, J. Dailydėnienė daina Pauliaus Širvio eilėmis „Pilėnų lopšinė“, priminė kokia stiprybe apjuosta Kauno pilis: „Ten kur tylūs milžinkapiai stovi, griovė priešai pilis medines. / Tvirtesnių ten nebuvo tvirtovių už lietuvių plačias krūtines“.

Literatūrinės-muzikinės visų popietės dalyvių širdis sujaudino, sugraudino J. Dailydėnienės nuskambėję jautrūs žodžiai ir daina „Mėlynoji šalis“: „Ten toli ir taip arti  – Ukrainoje, mėlynoje šalyje, miega vaikų palikti žaislai ir rieda ašara akutėse, mes juos apgaubsime ramybe, globa ir meile. Nebuvau aš tenai… bet yra ta šalis. Tegu skamba toli, toli, kad išgirstų šią gražią jiems skirtą dainą…“

Popietę vainikavo bendrai nuskambėjusi daina „Nupiešiu Lietuvą“:

„Nupiešiu saulę lapo vidury,

Aplink vaivorykštę, visom spalvom dažytą,

O apačioj, tarp žemės ir dangaus,

Nupiešiu savo Lietuvą mažytę….“

Irena Valentukonienė, Kauno švietimo inovacijų centro bibliotekininkė,
Birutė Zeigienė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė