Visą spalio mėnesį Kauno švietimo inovacijų centro (Centras) bibliotekoje jautėme šilumos ir jaukumo dvelksmą, kurį sukūrė muziejininkė Monika Gineikienė ir tautodailininkas Valdemaras Gineika.
Kol pasiekė parodą šie senovinių kraičio skrynių fragmentai – nuėjo labai ilgą kelią. Dailininkai skrynių piešinius užfiksavo etnografinių ekspedicijų metu XX a. ketvirtajame dešimtmetyje Lietuvos kaimuose esančiose sodybose. Jie saugojami Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Liaudies meno skyriaus archyve. Čia dirbančiai menotyrininkei Monikai Gineikienei kilo idėja perkelti šiuos kraičio skrynių dekorus ant medinio pagrindo, kad kuo labiau išlaikyti autentiškumą. Santūri spalvinė gama, būdinga to meto liaudies tapybai atkurta šiuolaikiniais dažais, išlaikytos proporcijos ir piešinio grafinis charakteris. Perkelti ant medinių lentų, šie senoviniai piešiniai šiuolaikinį žiūrovą žavi tobula kompozicija ir grafine raiška, galinčia drąsiai papuošti išrankiausius interjerus.
Medžio drožinių autorius naudoja savo mėgstamus motyvus – gyvybės medyje matome įsitaisiusius paukščiukus, širdutes, gėlytes, žalčiukus, tačiau prideda ir savų motyvų – puošia verpstes gintarais. Drožėjas naudoja šiuolaikinius įrankius, kurių pagalba įmanoma išdrožti smulkesnes detales negu senovinėse verpstėse, tačiau išlaiko prasminį ir vizualinį kodą. Tautodailininko Valdemaro Gineikos paroda parengta ir konceptualia prasme ir edukaciniu tikslu – verpstes specialiai drožia iš įvairių medžių – tuo parodydamas jų skirtingumą, spalvinę gamą, medžio šerdies raštus.
Džiaugiamės, kad spalio mėnesį Centre vyko daug renginių ir dalyviai turėjo galimybę prisiliesti prie etninės kultūros, kurią atskleidžia muziejininkė Monika Gineikienė dekoratyvinės tapybos paroda „Žydintys sugrįžimai“ ir tautodailininkas Valdemaras Gineika prieverpsčių paroda „Širdies šiluma“. Jų darbais žavėjosi Kauno mokyklų mokiniai, mokytojai (ypač istorijos, dailės, technologijų, lietuvių), Šilainių bendruomenės folkloro ansamblio „Slaunos su škarpetkutėm“ dainininkės, Etninio paveldo bendruomenės „Kauno Veršva“ nariai, dailininkai, menininkų bendramoksliai bei bendradarbiai, Centro darbuotojai. O senjorų sulaukėme ne tik iš Kauno, bet ir įvairių šalies kampelių. Teko net įtikinėti, kad tai ne „lazeriniai“ darbai!
Spalio 26-ą dieną susitikimo su menininkais metu sužinojome kodėl muziejininkei Monikai taip svarbu perkelti skrynių piešinių fragmentus ant medžio. Tautodailininkas Valdemaras supažindino su prieverpsčių kūrimo subtilybėmis, prisilietėme prie pliauskelių, iš kurių gimsta nuostabūs darbai. Nutolome nuo gamtos, nebepažįstame medžių… gal būt kitoje parodoje prie kūrinių pažymėsite kokio medžio šerdies grožį atskleidžiate…
Dailininkė Rasina Druseikė
Kauno švietimo inovacijų centro bibliotekininkė Irena Valentukonienė