Gruodžio 12 dieną susirinkome į Kauno švietimo inovacijų centro biblioteką prisiminti lietuviškų karpytų užuolaidėlių tradiciją. Jau prieš 150 metų žmonės puošė jomis langus, o šiandien – tai puiki meditacijos priemonė, kurią mums dovanojo tautodailininkė Rasa Rainienė.
Svarbiausios priemonės darbui – aštrios žirklės, tinkamai pasirinktas popierius ir žinoma – rankos ir akys! Rasa daug metų dirba buhaltere Kauno technologijos universiteto gimnazijoje: „Mano profesija nesusijusi su menu. Bendra tai, kad ir buhalterė, ir karpinių karpytoja dirba su popieriumi. Tik viena ant jo rašo, kita jį karpo.“
Tautodailininkė supažindino su popieriaus karpymo tradicija Lietuvoje. Anksčiau popieriaus karpiniais šeimininkės pagražindavo skurdoką trobos buitį, taip pat manoma, kad užuolaidėlės saugodavo nuo blogos akies. Kadaise karpymui naudojo avių kirpimo žirkles. Rasa tokias turi ir, pasakodama karpinių pradžių pradžią Lietuvoje, demonstruoja kaip edukacinę priemonę.
Ir mes, Rasos padedami, bandėme iškarpyti gyvybės medžio simbolius, žalčiukus, širdeles, gėlytes…
„Tokie darbai greitai nedaromi – dalinosi savo patirtimi tautodailininkė. Pasiimi žirkles ir krapštaisi kelias valandas prie kampučio. Karpymo metu į procesą įsijungia abu žmogaus smegenų pusrutuliai. Ne veltui popieriaus karpymas žirklėmis, pjaustymas ar plėšymas, kaip ir muzika, naudojamas lavinant smulkiąją motoriką, o kartais – kaip papildoma terapija gydant depresiją ar kalbos sutrikimus.“
Mūsų centre eksponuota autorinė Vladislavos Gataveckienės ir Rasos Rainienės popieriaus karpinių paroda „Pro tėviškės langą“, skirta Tautodailės metams. Rasa jau surengusi 12 autorinių parodų Lietuvoje. Kai kuriuose darbuose galima atpažinti lietuvių liaudies dainas, sakmes, papročius, architektūrą, žinomus žmones. Lietuvos etnografiniame muziejuje ji ne tik pavasarį surengė karpinių edukaciją, bet ir pakvietė atvykti į Adventinį miestelį, kur bandys lankytojus „užkrėsti“ karpiniais.
Dėkojame tautodailininkei Rasai Rainienei už karpinių dirbtuves, lietuviškų tradicijų puoselėjimą, maloniai bei naudingai praleistą laiką ir kviečiame 2024-aisiais metais lapkričio mėnesį surengti autorinę karpinių parodą.
Irena Valentukonienė, Kauno švietimo inovacijų centro bibliotekininkė