Lapkričio 18 dieną Kauno švietimo inovacijų centro bibliotekoje vyko Onos Jakubonienės eilėraščių rinktinės „Iššūkių laikas“ sutiktuvės. Dalyvius pasveikino renginio vedėja, Centro bibliotekininkė Irena Valentukonienė. „Onutė Jakubonienė – pedagogė, daug metų dirbusi vadovaujamą darbą švietimo įstaigose, dalyvavusi mokyklinių vadovėlių leidyboje, sportininkė, jau jaunystėje rašiusi į tuometinį žurnalą „Jaunimo gretos“, 12-a metų lydėjusi grupes į tolimas keliones kaip gidė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos (LNRS) ir Vydūno draugijos narė. Susirinkome pasiklausyti poetės pamąstymų apie žmogaus būtį. Kūrėjos kraitelėje jau šeši eilėraščių rinkiniai: „Laiko gijos“; „Ir kas gi Tu, Tėvyne?; „Tūkstantmečio Lietuva!“; „Neišsivaikščiok, Lietuva!“; „Gyvenimo versmė“; „Laike įspaustos pėdos“. Šiandien poetė pristato 7-ąjį – „Iššūkių laikas“, o į baltus lapus jau gula eilės sekančiam leidinukui – trumpai bibliotekininkė pristatė knygos autorę.“
Ir kas gi ta draugystė?.. Mielieji, – tai Jūs visi, čia susirinkę… Malonu, kad į šį bendrystės būrį šiandien įsijungia ir jaunimas su mokytojomis iš Kauno „Vyturio“ gimnazijos, – pasidžiaugė I. Valentukonienė ir perskaitė O. Jakubonienės eilėraštį iš naujosios knygos: „Ir kas gi ta draugystė?“: „… Draugystė – šventas ir saikingas pradas, / Kuris tau padeda pakilt iš pelenų, – / Draugystė – tai šviesa, ji padeda surasti kelią, / Kuriuo ir reikia eit ir likti „ten“ ir būt kartu…“.
„Esu – pedagogė. Rašau nuo jaunystės, išleidau visas septynias knygas sulaukusi brandaus amžiaus. Mano tikslas, kad eilėraščiuose atsispindėtų žmogaus gyvenimas: viltys, išgyvenimai, tikėjimas ateitimi, o labiausiai – meilė ir pagarba žmogui. Kiekvienas iš mūsų susikuriame savosios asmenybės vertę. Kokia ji – priklauso tik nuo mūsų veiklos, gyvenimo būdo. Prancūzų filosofas Žanas Žakas Ruso dažnai kartojo: „Žmogaus elgesys – tai veidrodis, kuris parodo kiekvieno tikrąjį veidą: meilę tėvynei, jos žmonėms“. Todėl aš bandau savo eilėse paliesti šį opų žmogiškąjį supratimą: Kas yra tėvynė, jos ištakos?; Meilės sąvoka; Žmogaus siekiai ir darbai… Džiaugiuosi, kad sutikau daug gerų ir išmintingų žmonių“, – šiomis mintimis autorė pradėjo eilėraščių rinkinio „Iššūkių laikas…“ pristatymą, ir papildė eilėraščiu „Mūsų likimai…“: „… Dabar gi jau branda, bet protas dar blaivus, / Dar mąstantis vis apie ateitį miglotą… / Gyvenimas tai turtas, jis labai brangus – / Tad būkime šiandien, regėkime ir ateitį saulėtą…“.
Knygos autorė stabtelėjo, o renginio vedėja pakvietė dalyvius pasiklausyti muzikos. Koncertinę programą dovanojo Kauno „Vyturio“ gimnazijos Muzikos skyriaus mokiniai: Paulius Dzedravičius, Silvija Vaitkūnaitė, Gytis Taparauskas (akordeonai) ir Neda Kaubrytė (Fortepijonas) – A. Raudonikio „Vilniaus antante“ (aranž. A. Cechanovičiaus); Dominykas Kaubrė (akordeonas) – E. Derbenko „Ekspromtas“; D. Kaubrė, Paulius Vonžodas (akordeonas) – A. Dorenskij „Užkarpatės šokis“. Koncertą vainikavo akordeonistų dueto P. Dzedravičiaus ir S. Vaitkūnaitės atliekamas kūrinys, kuris visus sužavėjo profesionalumu, skambėjimo efektais – A. Vivaldi „Žiema“. Dėkojame mokytojoms Redai Labanauskienei (akordeonas) ir Aušrai Banaitienei (fortepijonas) už paruoštą programą, o mokiniams už nuostabias melodijas. Kaip virtuoziškai bėgiojo pirštai instrumentų klavišais!…
Literatūrinėje-muzikinėje popietėje dalyvavo Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos (LMVA) prezidentas, KTU inžinerijos licėjaus direktorius dr. Dainius Žvirdauskas, Lietuvos menų ir mokslo asociacijos (LMMA) prezidentas, lektorius, rašytojas, poetas, visuomenininkas dr. Vilimantas Zablockis, gydytoja, LNRS valdybos pirmininkė, poetė, laikraščio „Gintaro gimtinė“ redaktorė Dalia Milukaitė-Buragienė, Kauno Viktoro Kuprevičiaus progimnazijos mokytoja Vanda Binevičienė, su kuria rašytojai teko 28 metus dirbti kartu, artimieji, draugai, poetai, meno kūrėjai.
Nuoširdžiais, šiltais žodžiais apie O. Jakubonienę pasidalijo dr. V. Zablockis: „Gerbiama poetė yra Lietuvos menų ir mokslo asociacijos ,,Vydūno šviesa“ Tarybos pirmininkė, LNRS narė. Mažai kas žino, jog poetė jaunystėje buvo aktyvi sportininkė lengvaatletė, ne kartą gynė Lietuvos garbę šalies ir tarptautinėse sporto varžybose, iškovodama aukštas prizines vietas. Šiandien dalyvaujame jos 7-os poezijos rinktinės pristatyme. Kūryboje vyrauja pilietiškumas, meilė žmonėms, gamtai ir juos supančiam pasauliui. Kadangi poetė daug keliavo po pasaulio šalis, ypač nustebino jos gilios filosofinės žinios, net eilėraštis, apie graikų istorinį antikos laikotarpį. Asmeniškai žinau, kad poetė mintinai deklamuoja antikinę Eladą ir kitų Azijos poetų išmintį. Onutės poezija maloniai nuteikia tautine, edukacine, patriotine ir žmogiškumo tematika, kuri ypač reikalinga dabar. Malonu girdėti, kad autorė nenuilstamai kuria toliau ir ruošia spaudai kitus rinkinius. Lauksime naujų susitikimų knygų pristatymuose“.
Poetė skaitė eilėraščius ne tik iš naujosios knygos, bet ir anksčiau išleistų eilėraščių rinkinių. Iš O. Jakubonienės knygos „Neišsivaikščiok, Lietuva!“ popietės dalyvė, atvykusi iš Klaipėdos, Aldona Zablockienė skaitė eilėraščius „Keliaujam prie jūros“, „Motinos laukia savo vaikų“. Skambėjo poetės Ilonos Orinienės atliekamos dainos: „Tango“, „Muzika“.
Popietės dalyviai sveikino ir dėkojo poetei O. Jakubonienei už džiugų susitikimą, o I. Valentukonienei už mielą, nuoširdų priėmimą ir renginio vedimą. Renginys baigėsi, bet eilėraščių knygos „Iššūkių laikas“ sutiktuves primins išgirsti eilėraščio „Kodėl tokie mes abejingi?“ žodžiai: „Atkuskime, seniai jau laikas „susivokti“, – / Kad esame šioj žemėje tik laikini svečiai… / Atjausti artimą viskuo, padėt, kad jis pajustų, / Tokia gi misija skirta iš mūsų kiekvienam?“.
Birutė Zeigienė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė
Irena Valentukonienė, Kauno švietimo inovacijų centro bibliotekininkė