Loretos Pladienės kūrybos popietė

2021 m. gruodžio 2 d., 14:42

Kauno švietimo inovacijų centro (Centras) salėje vyko pedagogės, rašytojos, poetės, dailininkės Loretos Pladienės kūrybos popietė. Iš Vilniaus, Elektrėnų, Kauno, Kalvarijos atvykusius Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos (LNRS) narius, poetus, rašytojus, meno mylėtojus maloniai pasitiko Centro bibliotekininkė Irena Valentukonienė. ,,Džiaugiuosi, kad į renginį atvyko LNRS, literatų ir menininkų gildijos „VINGIS“, KRA „Menų sodas“ narė Loreta Pladienė. Klausysimės Loretos eilių iš poezijos knygos „Sonetai“, minčių apie romaną „Nuodėminga vienatvė“, susipažinsime su pasaka „Rūko sala“ ir iliustracijomis, sužinosime, kaip savo piešiniais galima papuošti knygą“, – pristatė renginį I. Valentukonienė.

Renginio vedėja poetė Vilija Dobrovolskienė  pakvietė L. Pladienę papasakoti apie save, kelią į kūrybą, poeziją, prozą…

„Gimiau ir augau Kaune, jaukiame namelyje su nuostabiu sodu. Mokiausi Kauno dailės mokykloje. Pirmą eilėraštį parašiau penktoje klasėje. Jo neišsaugojau ir nesureikšminau. Mane paskatino ir įskiepijo norą rašyti puiki literatūros mokytoja. Studijuoti išvykau į Vilnių, į Dailės akademiją. Dirbdama dailininke bendradarbiavau su leidyklomis „Vaga“, „Mokslas“, iliustravau ir apipavidalinau daug knygų. Esu Dailininkų sąjungos narė. Savo paveikslus akvarelės technika eksponavau Lietuvoje ir užsienyje. Daug kūrinių įsigiję privatūs asmenys ir kolekcininkai iš Italijos, Belgijos, Vokietijos, Prancūzijos. Taip pat eksponavau kūrinius personalinėse parodose Vilniuje, medalių galerijoje ir kt. Esu sukūrusi daug ekslibrisų. 2021 m. tapau laureate konkurse – „Trakams 700. Tapatybės beieškant: Trakiečio DNR“, – trumpai mintimis pasidalino menininkė.

Nuskambėjus LNRS narės, poetės, prof. Jūratės Jankauskienės fortepijono melodijai ,,Sonatina“, eiles iš eilėraščių knygos ,,Sonetai“ skaitė knygos autorė L. Pladienė ir V. Dobrovolskienė. Tai autorės piešiniais iliustruota poezijos knyga, kurioje pati kalba apie nežinią, ilgesį, praradimus bei pakilimus iki begalinės meilės euforijos: „Neliūdėk. /Gyvenimas mums skirtas vienas – /Per ilgas ar per trumpas toj duotybėj. /Bet ašaromis nedrėkink blakstienų. /Gyvenk, lyg palaimingoj amžinybėj…“.

Renginio vedėja pakvietė menininkę papasakoti apie prozą ir pristatė romaną „Nuodėminga vienatvė“. Romano pristatymas vyko dialogo forma tarp renginio vedėjos, knygos redaktorės V. Dobrovoskienės ir autorės L. Pladienės. Dalyvius labai sudomino klausimas „Kodėl knygos herojams neleidžiama būti laimingiems visą gyvenimą?“.

„Laimingo gyvenimo nebūna. Kiekvieno žmogaus gyvenime yra nuosmukių ir pakilimų. Mano herojų charakteriai įdomūs tuo, kad gyvenimo keliu eina klupdami, atsitiesdami, ir pabaigoje pasiekia tai, ką galima pavadinti laimingu gyvenimu“, – nusišypsojo autorė.

Pasibaigus muzikinei pertraukėlei, renginio dalyvius menininkė pakvietė įsijungti į praktinę dalį. Tai buvo pamokėlė apie tai, kaip nusipiešti paprastus elementus, kurie gali tapti knygos iliustracija. Skaidrėse – plunksnų, lapų, rožės bei kitų gėlių fragmentai. Dalyviai su pieštuku rankose, kiekvienas palinkęs prie popieriaus lapo, bandė jungti taškus, piešti. L. Pladienė kaip mokytoja pamokė individualiai, pataisė, patarė. Pamokėlės pabaigoje menininkė pasidalino įžvalgomis apie dalyvių atliktus darbus.

V. Dobrovolskienė pakvietė visus į pasaką ir pristatė L. Pladienės pasakų knygelę ,,Rūko sala“. „Tai pasakojimas apie gėrio pergalę prieš blogį, apie šviesos pergalę prieš tamsą. Pasaka nuneša į stebuklingus, nelytėtus kraštus, į rožėmis apsuptą raudoną pilį, apie didelę meilę, kuri padeda nugalėti visus sunkumus. Knyga gausiai iliustruota spalvotais piešiniais“.

,,Pasakų esu parašiusi ne vieną, bet šią nutariau išleisti atskira knygele. Negaliu patikėti, kad mano svajonė parašyti pasaką ir ją iliustruoti išsipildė. Tai mano pati gražiausia knyga, nes sudėjau visus sieloje ir širdyje paslėptus brangakmenius. Pasaka gali nunešti į tokius nelytėtus stebuklingus kraštus, kur gėris visada nugali blogį“, – mintimis pasidalino autorė. Kalbėdama apie savo pačios iliustracijas, paaiškino, kas yra atsklanda, užsklanda, iliustracija. Renginio dalyvius sužavėjo L. Pladienės tapyti angelai, drugeliai. Medijoje rodė savo kūrybą akvarėle ir akrilu, o kito susitikimo metu žadėjo skirti laiko fotografijai.

Kūrybos popietę vainikavo eilėraščiai iš knygos „Aukso dulkės“, kuriuos skaitė V. Dobrovolskienė ir L. Pladienė.

Gydytoja, LNRS valdybos pirmininkė, poetė, laikraščio „ Gintaro gimtinė“ redaktorė Dalia Milukaitė-Buragienė padėkojo L. Pladienei, V. Dobrovoskienei už įvairiapusį, įvairiaplanį renginį, ir įteikė savo kūrybos akrostichus, gėles. Dalyvių šypsenos, gėlės, nuoširdūs padėkos žodžiai buvo skirti menininkei L. Pladienei, renginio vedėjai, poetei V.Dobrovolskienei, Centro bibliotekininkei I. Valentukonienei .

Kūrybos popietę primins nuostabios menininkės eilės:

„Kai po tamsos sušvinta Gėrio saulė,
Laukinių obelų žiedai nukloja žalią žemę –
Dieve, bus nerealiai gražus pasaulis,
Kai Tu ir Aš kartu nutiesim Gėrio kelią!“.

Loretos Pladienės piešinių paroda „Kelionė laiku“ Kauno švietimo inovacijų centro bibliotekoje eksponuojama iki gruodžio 31 dienos.

Asociacija ,,Kauno senjorai“ valdybos narė Birutė Zeigienė