Kovo 21 dieną Kauno miesto mokyklų bibliotekininkai aplankė sausio 19 dieną po rekonstrukcijos duris atvėrusią Kauno Ąžuolyne nuo 1987-ųjų veikiančią didžiausią viešąją biblioteką Lietuvoje –Kauno apskrities viešąją biblioteką – dabar pavadintą Ąžuolyno biblioteka. Per trejus metus buvo sutvarkytas fasadas, pastatas apšiltintas, atnaujintas ir modernizuotas interjeras. Atnaujinant erdves pasirinktos kuo natūralesnės medžiagos ir spalvos, dabar bibliotekoje – šviesu. Dėl lėšų trūkumo atnaujinimo sulaukė tik dalis vidaus patalpų. Kol bus įgyvendintas II bibliotekos modernizacijos etapas, K. Donelaičio g. 8 rūmuose veikia Meno ir muzikos, Senųjų ir retų spaudinių, Kaunistikos skaityklos, Edukacijų erdvė, Senosios Knygos muziejus, Mokymų klasė, organizuojamos parodos, renginiai.
Ekskursiją pradėjome nuo pirmojo aukšto – triukšmingiausių bibliotekos erdvių, o užbaigėme ketvirtame aukšte, kur – tyliausia, čia yra ir ekspozicinės erdvės.
Pirmajame įrengta apie 170 žiūrovų bei klausytojų talpinanti „Žvaigždžių“ salė. Tai rugpjūčio nakties dangaus salė. Išradimų kambaryje gali lankytis 8-erių metų sulaukę ir vyresni. Šioje erdvėje pavieniai kauniečiai ar jų grupės (iki 30 žmonių) galės kažką sau naujo išrasti, programuoti, kurti 3D modelius. Jiems tai daryti padės bibliotekos komandos nariai – koordinatoriai. Čia atvykę galės įgyvendinti savo idėjas, pavyzdžiui, pasisiūti suknelę, užsidėti lipduką ant drabužių, pagaminti inkiliuką, ką nors atsispausdinti 3D spausdintuvu. Yra ir kompiuterių klasė, medžio dirbtuvės, robotikos erdvė, kurioje jaunimas mokysis inžinerijos ir elektronikos pagrindų. Norint patekti į išradimų būstinę, reikia registruotis iš anksto.
Į antrąjį bibliotekos aukštą pakilome atnaujinta, bet iš seniau išlaikyta marmuro laiptine, o užlipus atsiveria daugiausia lankoma erdvė – tai grožinės literatūros knygų erdvė. Čia išgirdome ir naują terminą – lentynmetris, sužinojome, kad knygos visoje bibliotekoje sugulė net į 20 km. Dar viena įdomi detalė – ryškiaspalviai minkštasuoliai įrengti net pačiose lentynose. Čia pat – ir „Ąžuolo“ salė, 50 lankytojų talpinanti kamerinė erdvė, kurioje vyksta knygų pristatymai.
Užlipus į trečią aukštą jaučiamas didžiulis erdvės pojūtis. Čia išdėliotos teminės literatūros knygos, leidiniai, dokumentai, labiau skirti studentams, akademinei bendruomenei.
Interjero dizaino koncepcijos sumanymo pagrindinė mintis – biblioteka parke, parkas – bibliotekoje. Kaip paminėjo gidė, bibliotekos darbuotoja, čia būdami įsileidžiame pas save parką, kuris matosi pro langus.
Naujai renovuota Ąžuolyno biblioteka kviečia savo lankytojus į žavesio kupiną ir modernią erdvę, skirtą skaitmeninėms, edukacinėms ir kultūrinėms veikloms. Viena iš ryškiausių naujos bibliotekos savybių yra modernios technologijos. Platus skaitmeninis katalogas ir interneto prieiga leidžia lankytojams lengvai rasti norimus resursus ir informaciją. Specialūs kompiuterių staliukai ir žaidimų kampeliai pritraukia jaunesnius lankytojus, skatinant juos mokytis ir tyrinėti pasaulį per technologijas. Biblioteka neapsiriboja tik knygomis ir skaitmeniniais ištekliais. Jos programa taip pat apima įvairius renginius, nuo literatūrinių diskusijų iki meninių parodų ir kūrybinių dirbtuvių.
Ąžuolyno biblioteka taip pat pasižymi maloniu ir paslaugiu bibliotekos personalu, kuris visada pasiruošęs padėti lankytojams rasti norimą informaciją ar pasiūlyti ką skaityti.
Dėkojame Eglei Antanavičienei, Kultūros projektų vadovei (atstovavimui), kitiems darbuotojams už mums skirtą laiką, išsamų bibliotekos erdvių, veiklų pristatymą.
Atsisveikinome mintyse jau dėliodamos planus ką kursime atvykę čia su mokiniais.
Violeta Keidošienė, Kauno miesto mokyklų bibliotekininkų metodinio būrelio pirmininkė