Su Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Tekstilės katedros dėstytojomis Giedre Kriaučionyte ir Raimonda Rasimavičiene pakvietėme Vaikų dienos centrų mokinius į edukacinį užsiėmimą „Augalinis marginimas“. Dažymas ir marginimas naudojant augalus – tai viena iš seniausių tekstilės tradicijų. Audinių dažymui nuo seno buvo naudojami įvairiausi augalai – žolės, gėlės, uogos, daržovės, medžių lapai bei žievės ir kiti. Lietuvoje žinoma daugiau kaip 80 rūšių dažančiųjų augalų. Marginimas natūraliais dažais nuo pat pirmųjų panaudojimų buvo svarbi kultūros dalis, todėl šią technologiją verta puoselėti ir išsaugoti ateities kartoms.
Edukacijos vadovės supažindino su darbo procesu. Šis kontaktinis marginimo būdas naudojant augalus dar vadinamas Augalų atspaudai (ekoprintas). Tai paprastas, smagus metodas. Atspaudas gaunamas tik naudojant augalą. Čia tinka spalvoti augalų žiedeliai, įvairūs lapeliai. Augalas uždedamas ant audinio arba popieriaus, uždengiamas plėvele, kepimo popieriumi ar priklijuojamas lipnia apsaugine statybine juosta ir tada daužoma su plaktuku (ar kažkuo panašiu) kol ant paviršiaus atsispaudžia augalo spalva ir raštas.
Įsitaisę prie staliukų, išsirinkę patikusius augaliukus mokiniai kibo į darbą. O kiek klausimų, juoko, bildėjimo buvo..! Smagu, kad dirbome vieningai, padėdami vieni kitiems – grupė įvairaus amžiaus – nuo dar nelankančių mokyklą iki paauglių. Ir kalbos barjero nejutome, supratome vieni kitus – drauge edukacijoje dalyvavo mokiniai iš Ukrainos, lankantys Vaikų dienos centrą. Bendra veikla – tai ir tolerancijos pamoka.
Tik keletui dalyvių buvo žinomas šis marginimo būdas – kiti džiaugėmės atradę kažką nauja. Galėsime ir drabužį papuošti tokiais augalų atspaudais. Smalsiausieji mokiniai išbandė ir marginimą akriliniais dažais ir augalų lapais.
Dėkojame dėstytojoms Giedrei Kriaučionytei ir Raimondai Rasimavičienei už praktinę pamoką, senųjų tekstilės tradicijų puoselėjimą.
Bibliotekininkė Irena Valentukonienė