Dalyviai – etninės kultūros, dailės, technologijų, lietuvių kalbos, istorijos, ikimokyklinio, pradinio, neformaliojo ugdymo mokytojai, kultūros darbuotojai.
Dr. Daiva Vaitkevičienė – Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto vyriausioji mokslo darbuotoja, mitologė, folkloristė, nacionalinės J. Basanavičiaus premijos laureatė, paskaitoje „Mitologinis ugnies vaizdinys senojoje lietuvių tradicijoje: poetinė raiška ir apeiginė tradicija“ pristatys mitologinį ugnies vaizdinių pasaulį, jį atskleidžiančią poetinę raišką ir su ugnimi susijusią apeiginę tradiciją.
Istorijos šaltiniuose, aprašančiuose senąją lietuvių religiją, didžiausias dėmesys tenka ugniai – ugnies dieviškumo pripažinimas laikomas pačiu svarbiausiu lietuvių religijos dėmeniu. Pagarba ugniai Lietuvoje išliko ne vieną šimtmetį ir po krikščionybės įvedimo: tai liudija XIX–XX a. užrašyti pasakojimai, maldelės, ugnies deivei Gabijai skirti apeiginiai veiksmai ir kt.
Dr. Auksė Noreikaitė, VDU HMF Letonikos centro specialistė, paskaitoje „Šiuolaikinės baltiškosios tapatybės Lietuvos ir Latvijos pasienyje: kuršiai, žiemgaliai, sėliai“ supažindins su baltų gentimis, kurių žemės šiandien priklauso Lietuvos ir Latvijos valstybėms: kuršiais, žiemgaliais ir sėliais.
Nuo XIII a. skirtingai klostėsi šių genčių likimas. Anot mokslininkų, Livonijos pusėje likusios baltų gentys sulatvėjo, o Lietuvoje – sulietuvėjo. Nepaisant to, iki mūsų dienų išliko jų vardai, prisimenami jų žygdarbiai, aktualizuojama materialinė kultūra, o kai kurie žmonės teigia, kad jų gyslomis tebeteka šių protėvių kraujas. Globalizacijos ir lokalizacijos sąveika arba glokalizacija Lietuvos ir Latvijos pasienio gyventojams leidžia ne tik puoselėti daugialypius etninius ir regioninius tapatumus, suteikia pasididžiavimo savo kraštu jausmą, bet ir padeda konstruoti sociokultūrinį pasienio regioną, jungiantį abi puses.
Jurgita Kilikauskienė, Kauno tautinės kultūros centro metodininkė, seminaro metu susipažindins su vaikų ir mokinių neformaliojo švietimo įstaiga – Kauno tautinės kultūros centru, bei jame vykdoma edukacine veikla, festivaliais ir kitais renginiais, padedančiais vaikams giliau pažinti baltiškąją kultūrą, ugdytis tautiškumą, pilietiškumą ir tapatybę.
Seminaro metu taip pat bus pristatyta mokytojos ekspertės Ritos Juodytės-Rymeikienės tapybos paroda „Ugnimi – akmenyje“ .
Praktiniame užsiėmime, padedami dr. Dovilės Kulakauskienės, Kauno tautinės kultūros centro metodininkės, seminaro dalyviai galės susisukti, nusipinti ir pasigaminti baltiškus ženklus iš šieno.
Pastabos
- Dalyvių, kurie už kvalifikacijos tobulinimo(si) renginius moka savo lėšomis, prašome mokestį iš anksto pervesti į Luminor Bank AS sąskaitą LT75 4010 0425 0003 0278, gavėjas – Kauno švietimo inovacijų centras. Mokėjimo paskirtyje būtina nurodyti tikslų renginio pavadinimą.
- Už renginius mokant dalyviui, mokėjimo kvitą prašome atsiųsti iki renginio pradžios (likus ne mažiau kaip 12 valandų), už renginį atsakingam asmeniui, renginio informacijoje nurodytu el. paštu.
- Už renginius mokant įstaigai, sąskaita – faktūra bus išsiųsta el. paštu į įstaigą po renginio. Informacija dėl sąskaitų išrašymo el. p. saskaitos@kaunosic.lt
- Užsiregistravus internetu, papildomai registruotis telefonu nereikia.
- Dėl seminaro organizavimo įstaigoje paraiškas prašome pateikti direktoriui iki einamojo mėnesio 15 dienos. Tel.: (+37037)324061, 324043, 324157, el. p. info@kaunosic.lt