Olena Shnore rankdarbių parodos „Karoliukų magija“ pristatymas

2025 m. kovo 24 d., 17:20

Jaukią penktadienio popietę menų mylėtojai rinkosi į Kauno švietimo inovacijų centro biblioteką, kurioje savo rankdarbių parodą pristatė ukrainietė Olena Shnore. Olena gimė 1977 metais, baigė Ukrainos inžinerijos ir pedagogikos akademiją. 1996 m. – muzikos mokyklą, choro dirigavimo klasę. Dirbo vaikų choro dirigente. 2014 m. įgijo telekomunikacijų inžinerijos bakalauro diplomą, 2016 m. – magistro laipsnį Aukštojo mokslo katedroje. Prieš karą 20 metų dirbo elektrinėje. Prieš šešerius metus susidomėjo siuvinėjimu karoliukais (biseriu).

Prasidėjus karui Ukrainoje, Olena Shnore, kaip ir tūkstančiai ukrainiečių, ieškodama saugaus prieglobsčio, atvyko į Lietuvą. Laukdama, kada galės grįžti į gimtąją šalį, kuria gyvenimą Kaune: mokosi lietuvių kalbos, susirado darbą, laisvalaikiu dėlioja deimantines mozaikas. Tai unikalus hobis, kuris ramina ir džiugina.

Renginį vedė pedagogė, poetė Dalia Griškevičienė – visada, padrąsinanti, padedanti  kūrėjams atsiskleisti, pasidalinti savo pomėgiais. Lietuvių kalbos mokymų ukrainiečiams metu, viena iš temų buvo – mano hobis. Mokytoja susidomėjo Olenos Shnore pomėgiu – siuvinėjimu karoliukais (biseriu). Ir kovo mėnesį kauniečiai ir miesto svečiai turėjo galimybę apsilankyti parodoje „Karoliukų magija“.

O kiek informacijos surinko ir pasidalino Dalia parodos pristatymo metu! Sužinojome, kad biseris – smulkūs, blizgantys karoliukai iš skaidraus bespalvio arba spalvoto stiklo. Pagal hipotezę, pavadinimas kilęs iš arabų kalbos „busra“ arba „bucer“, tai reiškia „netikri perlai“. Žodis „siuvinėjimas“ yra kilęs iš prancūzų kalbos žodžio „broderie“, kuris reiškia puošmeną. Nors siuvinėjimas yra populiarus visame pasaulyje, jo ištakos yra Kinijoje ir Artimuosiuose Rytuose.

Siuvinėjimas buvo svarbus viduramžių islamo pasaulyje, nes tai buvo aukšto socialinio statuso ženklas musulmonų visuomenėje. Tokiuose miestuose kaip Damaskas, Stambulas ir Kairas siuvinėti galima ant nosinių, vėliavų, uniformų, chalatų, pakinktų, krepšių ir užvalkalų. Vėliau, XVIII amžiaus Didžiojoje Britanijoje ir jos kolonijose, siuvinėjimas buvo įgūdis, žymintis mergaitės įžengimą į moteriškumą ir perteikęs klasę bei socialinį statusą.

Siuvinėjimas šiandien atrodo kitaip nei siuvinėjimas praeityje. Dauguma šiuolaikinių siuvinėjimų yra susiuvami naudojant kompiuterines siuvinėjimo mašinas, naudojant raštus, kurie „skaitmeninami“ naudojant kompiuterio programinę įrangą. Nors šiuolaikinio siuvinėjimo stiliai ir būdai gali skirtis nuo senovės šaknų, dauguma siuvinėjimo tikslų ir naudojimo būdų išlieka tie patys. Siuvinėjimas buvo ir visada bus populiarus būdas žmonėms papuošti savo namus ir save suasmenintais prekės ženklais ir logotipais.

Deimantinė mozaika arba deimantinis siuvinėjimas yra kūrybiškumo rūšis, kai paveikslas išdėliojamas apvaliais kalnų krištolais arba kvadratiniais „akmenimis“ ant drobės su lipniu pagrindu. Siuvinėjimu jis vadinamas sąlyginai, nes panašus į siuvinėtus paveikslus. Deimantinė mozaikinė drobė padalinta į mažus vienodus kvadratėlius. Kiekvienas kvadratas pažymėtas spalva ir simboliu, atitinkančiu tam tikros spalvos kalnų krištolą. Kalnų krištolas klijuojant ant drobės pagal raštą, atsiranda raštas, kuris blizga ir mirga dėl kalnų krištolų kraštų.

Šiuolaikiniai meistrai išrado naują rankų darbo meno rūšį – deimantinį siuvinėjimą. Pats procesas yra labai jaudinantis ir žavus. Kompozicijos elementai – akriliniai krištoliniai akmenukai su pjūviais. Dėl to jie spindi kaip deimantai. Ant drobės pritaikomas raštas, kurį galima išdėstyti arba visiškai, arba tik kai kuriais segmentais. Paveikslai pasirodo prabangūs ir atrodo gražiai bei sodriai!

Kovo 21-oji – Pasaulinė poezijos diena. Šia proga Olena Shnore perskaitė eilėraštį ukrainiečių kalba:

Живи, Україно, живи для краси,
Для сили, для правди, для волі!..
Шуми, Україно, як рідні ліси,
Як вітер в широкому полі. (Олександр Олесь)

Muzikinius kūrinius atliko poetas, bardas, vertėjas Aleksandras Ravve. Šventę vainikavo bendra daina „Рідна мати моя“ – kas lietuviškai, kas ukrainietiškai, o kas tik niūniavo, bet visų aukščiausia nata buvo palaikymo ir supratimo.

„Tai buvo nuostabus susitikimas! Ačiū Daliai ir Irenai už šio renginio organizavimą, ir visiems, kurie atėjo manęs palaikyti“ – dėkojo Olena Shnore.

Dalia Griškevičienė, pedagogė, poetė
Irena Valentukonienė, bibliotekininkė