Parodoje eksponuojami dekoratyvinės tapybos ant medžio darbai – motyvai nuo skrynių, kurias savo piešiniuose atvaizdavo tuometinės Kauno meno mokyklos dėstytojas Antanas Tamošaitis ir moksleiviai: Paulius Augustinavičius, Juozas Aleknavičius, Alfonsas Dargis, Alfonsas Juškevičius, Kazys Varnelis ir kt. Dailininkai skrynias užfiksavo etnografinių ekspedicijų metu XX a. ketvirtajame dešimtmetyje Lietuvos kaimuose esančiose sodybose. Minimi skrynių piešiniai ir kiti šių autorių piešiniai saugojami Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Liaudies meno skyriaus archyve.
Idėja iš piešinių perkelti tapyba puoštų skrynių motyvus vėl ant medinio pagrindo iškilo dirbant su piešinių rinkiniu. XIX a. pabaigoje pagamintų, tapyba dekoruotų skrynių, atvaizduotų dailininkų piešiniuose, augaliniai motyvai šiandien perkelti ant medinio pagrindo. Tai tarsi pabandymas pajausti, rekonstruoti tapyba puoštų skrynių dekorus, sugrąžinant juos ant medžio plokštumų. Tai lyg žydintis sugrįžimas į simbolinį kraitinės skrynios egzistavimą, siekiant parodyti tradicinių skrynių piešinių fragmentus ir kaip jie gali atgimti.
Pirmą kartą paroda „Žydintys sugrįžimai“ buvo eksponuota Kauno tautinės kultūros centre (2022 rugsėjo mėn.), Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje Aleksoto ir Šilainių padaliniuose (2023 balandžio, gegužės mėn.), Alytaus kraštotyros muziejuje kaip parodos „Skrynios sužydėjimas“ sudedamoji dalis (2023 liepos – rugpjūčio mėn.) ir Adelės ir Pauliaus Galaunių namuose – muziejuje (2023 rugsėjo mėn.)
Darbų autorė Monika Gineikienė
Parodą aplankyti galite:
I–IV 8–12 ir 13–17 val.,
V– 8–12 ir 13–15.30 val.